Koupě papouška

Kde shánět papouška? Možností je několik - burza, inzerce, FB stránky a skupiny chovatelů, atd. 

Burza - výhodou je větší nabídka různých papoušků na jednom místě. Nevýhodou je pak možnost zavlečení nemoci do chovu (velkou množství ptáků -) větší šance na přenos nemocí). Samozřejmě také nemožnost vidět podmínky, ze kterých papoušek pochází a většinou ani nemožnost si s chovatelem déle popovídat, protože má další zájemce na další papoušky. 


Inzerce - největší nabídka papoušků v ČR je na : https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/inzerce

- dá se hledat dle druhu papouška, místa bydliště, atd. 


FB stránky a skupiny chovatelů

- dnes je sice na FB zákaz prodeje živých zvířat, ale často se dají přes FB skupiny dohledat kontakty na chovatele daných druhů :)  


- výhodou kontaktu přes inzerci či na FB, apod. je to, že si zájemce jede přímo k chovateli, tj. možnost vidět podmínky,  ze kterých papoušci pocházejí. Možnost se v klidu chovatele vyptat na vše okolo chovu, atd. 


Jak se vyznat ve zkratkách  v inzerci ?

Označení 1,0 či 1.0 = samec 

Označení 0,1 či 0.1 = samice

Označení 1,1 či 1.1 = samec a samice, většinou se jedná již o chovný pár

- pak jsou samozřejmě možné různé kombinace, jedná-li se o hejno sourozenců či nepříbuzných papoušků např. 3,2  = 3 samci, 2 samice 


Označení 0.0.1 = mládě bez určení pohlaví 

- samozřejmě opět lze použít pro celé hnízdo mláďat, takže např. 0.0.3, atd. 


Označení : nebo x - používá se u označení rodičovského páru. 

- např. 1.0 modrá : 0.1 zelená nebo  1.0 modrá x 0.1 zelená


Označení / - používá se pro fenotyp a genotyp 

fenotyp = vlastnosti papouška, které jsou na první pohled vidět - např. vidím zeleného papouška

genotyp = vlastnosti papouška, které nejsou na první pohled vidět, ale papoušek je předá dále - např. štěpitelnost na další barvy (které podědil po rodičích/prarodičích). 

- takže např. papoušek zelená/modrá = papoušek v barvě zelené štěpící na modrou (tj. ve spojení s modrým či štěpitelným ptákem dá modrá mláďata)


Pro zjištění, jaké barvy lze čekat od daného páru, Vám pomůže genetická kalkulačka: https://www.gencalc.com/ 


Koupě kroužkovaného papouška nebo nekroužkovaného?

- část chovatelů kroužkuje pevnými kroužky, část nekroužkuje vůbec nebo dává jen označovací kroužky, které lze sundat 

- výhodou pevného kroužku je označení roku, kdy se papoušek vylíhl -) vždy víme, jak je papoušek starý a je to výhodou i při pozdějším prodeji papouška (zájemce si dle kroužku snadno věk papouška ověří)

- samozřejmě pevný kroužek je vhodný při testech DNA, kdy se do výsledků píše právě číslo kroužku 

- existují přímo svazové kroužky, podle kterých lze přímo dohledat chovatele (na daném svazu mají kontakt)

- pak jsou kroužky klasické - tam najdete označení roku a číslo papouška. Pokud nemáte k papouškovi přímo kupní smlouvu od chovatele, kontakt na chovatele nikde nenajdete, protože takové kroužky se nikde neevidují.

- někteří papoušci podléhají CITES - tam musí mít papoušek krom daného kroužku i veškeré doklady


Proč někteří chovatelé nekroužkují? Pro někoho jsou to zbytečně investované peníze, ale může se i stát, že rodičovský pár mláďata po okroužkování např. opustí či se je snaží vyhodit z hnízda /snaží se sundat kroužek a mláďatům tak poškodí nohu, atd. . Taky se občas stane, že člověk jde kroužkovat a mládě má už moc velkou nožku. :) Většinou u takových mláďat pak použije chovatel alespoň rozlišovací kroužek. 


A jak takový kroužek vlastně přečíst? Např. CZ 23 4568 = papoušek líhnutý v r.2023 v ČR. Číslo 4568 je označovací číslo kroužku, které lze zapsat do kupní smlouvy, do listu s výsledkem DNA profilu, atd. Je totiž jedinečné. :) A z boku kroužku bývá ještě označení např. 5,5 - to znamená velikosti kroužku (např. 5,5 mm má korela). 


Na co si dát při koupi pozor? 

Prvně sledujeme zdraví papouška - zda má jasné oko, čisté peří kolem kloaky (jestli nemá průjem, atd.), zda nemá přerostlý zobák a drápy či chybějící drápy. Koukáme, zda není papoušek načepýřený, tzv. "není ve své kůži".  Dále zkontrolujeme kroužek, je-li papoušek kroužkovaný, zda sedí uváděný věk papouška. Dále sáhneme na hrudník papouška - zda není vyhublý.

Samozřejmě se podíváme i na další papoušky u chovatele - zda jsou čilí, hraví se zájmem o okolí (nesedí apaticky na bidle).  Zapálený chovatel Vám většinou začne sám povídat info o svém chovu, rád se pochlubí svými úspěchy, atd. a nemá problém Vám všechny chované papoušky ukázat (výjimkou může být doba hnízdění, kdy jsou někteří ptáci citlivější na hluk a lidi v okolí voliér). 

Běžně by nám chovatel měl říci krom informací o samotném papouškovi (věk, kondice, atd.), také na jaké krmení byl papoušek dosud zvyklý, abychom mu v novém domově neudělali rychlou změnou krmení šok a nenastal průjem či až úhyn papouška. 


Pokud se Vám na prostředí, odkud papoušek pochází něco nezdá, dejte na svou intuici a hledejte jiného chovatele. Bohužel i mezi chovateli se najdou množitelé, kteří řeší jen rychlý prodej (často i do výkupů) a neřeší už moc prostředí, kde papoušky odchovají , ani pestrost stravy, atd.  Z takového prostředí mají často papoušci horší zdraví, které se může projevit až po přesunu (stresu). Takoví "chovatelé" většinou přestávají v případě problémů s novými majiteli komunikovat, atd. 


Při prodeji papouška by chovatel měl vydávat kupní smlouvy - co vše má obsahovat, viz níže. 

U nás je vydávání kupních smluv samozřejmostí. 

Dále pokud se jedná o opakovaný odchov a prodej, měl by vlastnit živnostenský list - vedlejší činnost. 


V případě nemoci papouška vždy vyhledávejte veteriny, kde se specializují na papoušky!!!

zde je seznam veterin: https://www.ararauna.cz/veterinarni-ordinace/


Papouška by při prodeji měla doprovázet kupní smlouva

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 05.08.2021


Nákup i prodej papouška by se měl provádět s vystavenou kupní smlouvou, která je ujednáním mezi kupujícím a prodávajícím a oba dva zároveň ochraňuje při případných problémech.


Jak by měla kupní smlouva vypadat?

Měla by obsahovat tyto údaje:

- Jméno a adresu prodávajícího, telefon, e-mail

- Jméno a adresu kupujícího, telefon, e-mail

- Druh papouška-český i vědecký název

- Pohlaví-určeno nebo neurčeno

- Datum líhnutí

- Číslo kroužku, případně čipu

- Číslo registračního listu a eurocitesu (žlutý papír) - jde-li o druh spadající pod CITES

- Cenu papouška

- Případné další dohodnuté smluvní podmínky-prohlášení chovatele a potvrzení kupujícího

(Chovatel seznámil kupujícího s tím, jak papouška krmit a pečovat o něj, jak postupovat v případě nemoci, zda kupující požadoval určení pohlaví, apod.)

- Jaké další dokumenty byly přiloženy

- Závěrečná ustanovení

(Obě smluvní strany prohlašují, že smlouvu uzavřely za svobodné vůle, nikoli pod nátlakem, s jejím obsahem byly řádně srozuměny a souhlasí s ním)

- Smlouva musí být vystavena ve dvou stejnopisech a podepsána prodávajícím a kupujícím, z nichž každému zůstane jedno vyhotovení

- Datum prodeje

Pozn. V praxi to vypadá tak, že u papoušků, jejichž hodnota je vyčíslena na několik set korun, většinou chovatelé tuto smlouvu nevystavují. Záleží na rozhodnutí nového majitele, zda si papouška za těchto podmínek zakoupí.

Kupní smlouvu by měl automaticky doprovázet u papoušků s uvedeným pohlavím a neznatelným pohlavním dimorfismem doklad o provedení analýzy DNA s výsledkem, nebo výsledek endoskopie.

Dále základní vyšetření na papouščí virózy. (PBFD, APV, případně chlamydie.) U cenově náročnějších papoušků bývají tato vyšetření standardem a v ceně, u papoušků v nižší cenové relaci je rozumné si za toto vyšetření v případě, že jej chceme provést, případně u chovatele připlatit.

Zdroj: https://www.papousci.com/clanek/papouska-by-pri-prodeji-mela-doprovazet-kupni-smlouva


Platíte daně z prodaných papoušků? Měli byste

RUBRIKA CHOV A ODCHOV / REDAKTOR JAN POTŮČEK / DNE 20.3.2012 V 22.06 /

Pokud máte papoušky na chov a prodáváte svoje odchovy, neměli byste zapomínat, že od určité částky musíte příjmy z těchto prodejů danit. Mnoho chovatelů ani neví, že pokud chtějí obchodovat se zvířaty, měli by mít na tuto činnost vystavený živnostenský list. Finanční úřady se teď podle České televize začnou zabývat případy, kdy chovatelé (nejen papoušků) příjmy z prodeje zvířat vůbec nedaní a nejsou vedeni ani jako živnostníci. 

Budou finanční úřady kontrolovat ptačí burzy?

Živnostenský list na prodej zvířat by měl mít každý chovatel, který ročně prodá zvířata za 20 tisíc a více korun. (edit: k r. 2021 je to částka 30 tisíc a více). Oprávnění spadá mezi takzvané volné živnosti a je vedeno jako "chov a výcvik zvířat". Pokud máte živnostenský list na jinou činnost, rozšíření o chov zvířat není nijak zpoplatněno. Stačí zajít na živnostenský úřad a na místě si vyžádat rozšíření předmětu podnikatelské činnosti. Má to i určitou výhodu: můžete si tak do nákladů na svoje živnostenské podnikání započítávat krmivo, stavby voliér či nákup ptáků.

Nevýhodou pak je povinné vedení účetnictví. Finanční úřady podle ČT odhadují, že na prodeji zvířat bez živnostenského oprávnění stát přichází ročně o miliony korun. Nejvíc peněz stát tratí na chovatelích psů, ale chystané kontroly se mají dotknout všech chovatelů, tedy i těch, co se zabývají chovem exotického ptactva. Vyloučit nelze ani namátkové kontroly finančních úřadů na populárních ptačích burzách, kde je značná část ptáků prodávána bez toho, aniž by prodávající vypisoval příjmové doklady.

Stát hledá úspory, posvítí si tedy i na chovatele

"Chovatelství je jednou z oblastí, kterou se intenzivně zabýváme, protože tam dochází k daňovým únikům. Finanční úřady konaly na základě svého vlastního uvážení a oslovovaly zájmové skupiny tohoto se týkající," řekla České televizi mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Hranice 20 tisíc korun příjmů z prodeje zvířat pro zdanění se přitom týká jen chovatelů, kteří nemají chov zvířat jako svůj hlavní předmět podnikání. Podnikatelé musí danit veškeré svoje příjmy. "Pokud někdo chce informace o svých daňových povinnostech, tak je ideální obrátit se na svojí místně příslušný finanční úřad," radí Musilová.

Finanční úřady, které se zpočátku soustředí na chovatele psů, se už obrátily na hlavní kynologickou unii s požadavkem na sdělení přesného počtu chovatelů psů v České republice. Unie ale namítá, že žádná taková statistika neexistuje a tisíce chovatelů nejsou registrovány u žádné kynologické organizace. Podobné je to i u chovatelů papoušků. Nelze ale vyloučit, že se daňoví kontroloři zaměří i na weby s chovatelskou inzercí a provedou namátkové kontroly u chovatelů, kteří jejich prostřednictvím prodávají dražší druhy zvířat. U papoušků totiž stačí prodat jedno mládě ary ararauny a chovatel dosáhne hranice příjmů, které už musí zdanit.


https://www.ararauna.cz/2012/03/platite-dane-z-prodanych-papousku-meli-byste/ 

Z. a V. Pommovi

kousek od Hořovic, Praha-západ

(cca na půl cesty mezi Berounem a Plzní)

tel.: 728 264 828

e-mail: pommovi@seznam.cz

IČO 07991410

FB stránka: https://www.facebook.com/Pommovi

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky