Alexandr růžový vousatý (Psittacula alexandri fasciata )

- chov od r.2020

  • Výskyt: Ostrovy Bali, Indonésie
  • Velikost: 33 cm
  • Hmotnost: 100 - 130 g
  • Kroužek: 6,5 mm
  • Počet vajec: 2 - 4
  • Inkubační doba: 22 dnů
  • Pohlavní dospělost: ve 3 letech
  • Délka života: 20-25 let
  • Cena: 1200-1500 Kč


- jedná se o menší druhy alexandrů

- nejsou tolik destruktivní, ale i tak je vhodné je hlídat, aby nezačali oštipovat nábytek

- naučí se cca 20 slov, ale bývají už trochu hlučnější, když to na ně přijde


Krmení: proso bílé, červené, žluté a zelené (celkem 55%), kardi (15%), oves (15%),

slunečnice (10%) a lesknice (5%). 

Plus sezónní ovoce (jablko, josta, arónie, atd.), zelenina (salát, mrkev, červená řepa a další) a zelené krmení (pampeliška, ptačinec, různé druhy travin, atd. )

- více v rubrice Chov papoušků - jak na krmení


Momentálně je u nás:

pár samec r.2017, samice r.2019

mladý pár r.2023


O něco větší a méně častý příbuzný alexandra čínského, kterému se vzhledově nápadně podobá. Shora je zelený, břicho je na spodní části zelené, postupně přechází do růžové až lehce vínové barvy, která je nejintenzivnější na prou. Hlavu a tváře má šedé až lehce namodralé. Čelo a líce jsou černé, oproti jiným alexandrům má mnohem širší černý límec, který ale nepokračuje na zadní části krku. Samci mají obě čelisti zobáku červené, samice černé. Duhovku má žlutou, běhák šedý. Dorůstá délky 33 cm a hmotnosti do 130 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje v jihovýchodní Asii, konkrétně v Thajsku, Malajsii, Vietnamu, Barmě, Laosu, Kambodži, ale zasahuje i do Nepálu a části Indie a z ostrovních států žije v Indonésii a na Bali. Jde o poměrně častý druh, který není přímo ohrožen. Odhaduje se, že divoká populace čítá až 100 tisíc jedinců. Existuje osm poddruhů, nejčastější jsou dva: alexandr růžový vousatý (Psittacula alexandri alexandri) a alexandr růžový andamanský (Psittacula alexandri abbotti). V zajetí se více chová první jmenovaný.

Chov v zajetí

Patří k méně četným druhům alexandrů v zajetí, ale rozhodně se nedá říct, že by byl vzácný. Rozhodně ale není tak populární jako alexandr malý nebo čínský. Na rozdíl od nich není tak hlučný a agresivní. Má však stejnou potřebu okusu čerstvých větví a rozhodně by neměl být chován v dřevěných voliérách, které by dokázal ve velmi krátké době zlikvidovat. Při hnízdění je velmi náchylný na rušení, dokonce mu vadí i ptáci chovaní v sousedních voliérách, proto se doporučuje pár držet v izolaci.

Rovněž mláďata bývají po vylétnutí z budky velmi plachá a hrozí, že se polekají a při úprku si ublíží o pletivo nebo stěnu voliéry. Nezřídka se stává, že při takových úrazech (zejména hlavy) dochází i k úhynu. Proto se doporučuje umístit na stěny voliéry husté větvičky nebo nějakou popínavou rostlinu, která rozrušené ptáky při nárazu zbrzdí. Alexandr růžový je chován i jako domácí mazlíček, dokáže se naučit několik slov.

Dostupnost a cena

Méně častý, ale nikoli vzácně chovaný a nabízený papoušek. Běžně na něj lze narazit na chovatelských inzertních webech, méně už na ptačích burzách (častěji tam bývá jeho příbuzný alexandr čínský). V Česku se v podstatě prodává jen poddruh alexandr růžový vousatý, sehnat se dá celoročně. Cena mladého ptáka se v roce 2012 pohybovala od 1 500 do 2 000 korun, starší chovné páry jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice. 

zdroj: https://www.ararauna.cz/atlas/alexandr-ruzovy-psittacula-alexandri/

Z. a V. Pommovi

kousek od Hořovic, Praha-západ

(cca na půl cesty mezi Berounem a Plzní)

tel.: 728 264 828

e-mail: pommovi@seznam.cz

IČO 07991410

FB stránka: https://www.facebook.com/Pommovi

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky